Teledysk ślubny – nowy trend

teledysk ze ślubu

Trudno znaleźć osobę, która przynajmniej raz w życiu nie została zmuszona przez rodzinę czy znajomych do obejrzenia trwającego przez ponad trzy godziny filmu ślubnego. Z całą pewnością była to niezwykle skrupulatna relacja, ukazująca wszystkie, nawet najmniejsze szczegóły z ceremonii zaślubin i zabawy weselnej. Każdy najpierw z niecierpliwością wyczekiwał momentu, w którym zobaczy siebie na ekranie, a potem wypatrywał końca filmu. Gorzej, jeśli nie braliśmy udziału w przyjęciu, a świeżo upieczeni nowożeńcy chcieli zafundować nam namiastkę tego, co straciliśmy…

Na szczęście dzisiaj standardowe filmy ślubne odchodzą do przeszłości, a ich miejsce coraz częściej zajmują nowoczesne, trwające po kilkadziesiąt czy kilkanaście minut reportaże i teledyski ślubne. Ku uciesze kamerzystów, jak również widzów, trend ten staje się coraz bardziej popularny i z roku na rok na tego typu rozwiązanie decyduje się coraz większa liczba par młodych.

Czym jest teledysk ślubny?

Teledysk ślubny to nic innego, jak krótki, dynamiczny film z podkładem muzycznym wybranym przez młodą parę. Jego cechą charakterystyczną jest to, iż zawiera wyłącznie najważniejsze momenty z całego dnia zaślubin, pokazując przede wszystkim sylwetki żony i męża. Nie zobaczymy na nim długich dialogów gości czy nużącego momentu składania życzeń ze staromodną melodią w tle.

Dynamicznie rozwijająca się branża wideofilmowania sprawia, że nowoczesne teledyski ślubne nie stanowią wyłącznie suchych materiałów, ukazujących następujące po sobie poszczególne wydarzenia, ale pięknie opowiedzianą historię, która wraz z perfekcyjnie dobranym podkładem muzycznym stanowi harmonijną całość.

Przy tworzeniu teledysków ślubnych nie obowiązują ścisłe reguły, tak jak w przypadku nagrywania tradycyjnych filmów, w których doskonale wiemy, że przygotowania będą na początku, a na końcu oczepiny. Teledysk ślubny może rozpocząć się od sesji plenerowej, przysięgi w kościele czy od każdego innego, dowolnego momentu. Liczy się przede wszystkim finalny efekt, czyli piękna i jedyna w swoim rodzaju pamiątka, która będzie nie tylko dokumentacją ślubu, ale także oryginalnym świadectwem tego, jakimi osobami byliśmy za młodu.

Różnice między teledyskiem a standardowym filmem ślubnym

Pierwszą podstawową i zarazem najistotniejszą różnicą między teledyskiem a tradycyjnym filmem ślubnym, jest czas trwania. O ile standardowy film może trwać od trzech do nawet pięciu godzin, tak teledysk ślubny zazwyczaj wynosi tyle, ile trwa utwór muzyczny będący jego podkładem. Jest to na ogół kilka minut, w których, jak się okazuje, można zawrzeć niekiedy o wiele więcej treści i emocji niż w wielogodzinnym reportażu.

Drugą różnicą jest scenariusz. W przypadku standardowych filmów ślubnych realizowanych  poprzez wideofilmowanie jest on przeważnie taki sam. Operator nagrywa wszystko, począwszy od przygotowań, aż po oczepiny, następnie montując całość. Z kolei teledysk ślubny powstaje na bazie profesjonalnego, autorskiego scenariusza, przygotowanego przez filmowca
w porozumieniu z młodą parą.

To, co jeszcze odróżnia teledysk ślubny od trwającego kilka godzin filmu, to ścieżka dźwiękowa. W standardowym materiale nagranym przez kamerzystę podkładem jest najczęściej dźwięk synchroniczny, czyli to, co zostanie nagrane przez sprzęt audio wideo. Jakość takiego dźwięku często pozostawia wiele do życzenia i nawet pomimo zaawansowanych technologii trudno porównać go do tego, który słyszymy w kinie. W teledysku natomiast tłem jest wybrany przez parę młodą utwór muzyczny, który zapewnia nie tylko doskonałą jakość dźwięku, ale także pozwala zbudować dokładnie taki nastrój, jaki chcemy uzyskać.

Jak powinien wyglądać dobry teledysk ślubny?

Dobry teledysk ślubny to przede wszystkim profesjonalna ekipa oraz starannie przygotowany scenariusz. Para młoda odpowiednio wcześniej powinna omówić z filmowcami swoje pomysły, a także poinformować gości o wybranej przez siebie formie filmu ślubnego.

Przed nawiązaniem współpracy z firmą, która zrealizuje dla nas teledysk ślubny, warto wcześniej zapoznać się z przykładowymi nagraniami. Należy też pamiętać, że podstawą profesjonalnie przygotowanego materiału jest fachowy montaż. Z tego względu nie warto decydować się na podpisywanie umowy z osobami, które robią to podejrzanie tanio czy szybko. Montaż to żmudny i długi proces, wymagający precyzji, odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Do realizacji profesjonalnego teledysku ślubnego z całą pewnością nie wystarczy jeden kamerzysta. Ekipa filmująca i robiąca ujęcia powinna składać się przynajmniej z dwóch osób, a każda z nich musi posiadać własny aparat. Dodatkowo, filmowcy zawodowcy powinni dysponować innym potrzebnym sprzętem: dobrymi rejestratorami dźwięku, mikrofonami, jazdą kamerową, itp.

Naprzeciw tym, którym sam teledysk ślubny nie wystarcza, wychodzą firmy oferujące tzw. wideofilmowanie w pakiecie. Dzięki takim usługom można posiadać zarówno film ślubny
w formie kilkudziesięciominutowego reportażu, jak również dynamiczny teledysk, stanowiący czołówkę bądź skrót najważniejszych wydarzeń z dnia ślubu.