Kamerzysta na ślubie i weselu – sam fotograf to za mało!

Kamerzysta na wesele

Ślub to bez wątpienia niezwykle ważny i magiczny dzień w życiu każdego człowieka, który zazwyczaj pragnie się jak najlepiej upamiętnić. Wraz z biegiem czasu wspomnienia stają się mniej intensywne, a fotografie i film z wesela są w stanie przywołać je na nowo. Jest to jeden z głównych powodów, dla którego warto zdecydować się na udokumentowanie tej jakże istotnej i pięknej chwili.

Jednym z coraz częściej poruszanych problemów wśród przyszłych par młodych jest kwestia, czy lepiej zatrudnić na wesele fotografa czy kamerzystę. Niektórzy są zdania, że kamerzysta na ślub to już przeszłość, dlatego znacznie lepiej jest zainwestować w profesjonalną sesję ślubną, z kolei inni nie są w stanie wyobrazić sobie pamiątki weselnej bez dynamicznego, fachowo nagranego materiału filmowego. Trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, ponieważ wszystko zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i oczekiwań młodej pary.

Jakie zalety niosą ze sobą zdjęcia ślubne?

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest utrwalenie ceremonii zaślubin, dlatego rzadko negowana jest konieczność zatrudnienia profesjonalnego fotografa na wesele. Zaawansowane  technologie umożliwiają dzisiaj osiągnięcie zdjęć o niezwykłej jakości, a coraz to nowocześniejsze programy do obróbki fotograficznej dają niemal stuprocentową gwarancję, że nie znajdzie się na nich nic, czego byśmy sobie nie życzyli. Co więcej, dobry fotograf odnajdzie się nie tylko w kościele, ale pomoże również zaplanować i zorganizować niepowtarzalną sesję ślubną.

Zalety, jakie niosą ze sobą fotografie ślubne to przede wszystkim:

  • na zdjęciach można uwiecznić szczegóły, które nie zawsze jest w stanie udokumentować materiał filmowy,
  • to fotografiami najczęściej dzielimy się z rodziną i przyjaciółmi, to także nimi najczęściej dekorujemy mieszkania i domy,
  • zdjęcia dają możliwość większego retuszu niż w przypadku nagrania, a to na perfekcyjnym wyglądzie w tym dniu zależy większości nowożeńców,
  • zatrudnienie profesjonalnego fotografa zazwyczaj niesie ze sobą niższe koszty niż wynajęcie kamerzysty na wesele.

A może jednak kamerzysta na ślub?

Wiele par młodych zastanawia się, czy w ogóle warto jest zatrudniać kamerzystę na ślub. Jak się okazuje, większości z nas film z wesela jawi się jako nudna, trwająca kilka godzin relacja, która ma za zadanie pokazanie każdy, nawet najmniejszy szczegół tego wyjątkowego dnia. Tymczasem, branża wideofilmowania na przestrzeni kilku ostatnich lat bardzo się rozwinęła i dzisiaj profesjonalny kamerzysta na wesele jest w stanie wyczarować jedyną w swoim rodzaju pamiątkę w postaci filmu, do której będziemy wracać przez długie lata.

Filmy ślubne przestają już kojarzyć się z niekończącymi się, wielogodzinnymi relacjami, zwłaszcza, że wielu kamerzystów proponuje parom młodym krótsze, ale znacznie bardziej dynamiczne formy. Coraz bardziej popularne stają się reportaże i teledyski ślubne, a zupełną nowością w branży są filmy z lotu ptaka. Tego rodzaju materiały są w stanie udokumentować ślub i wesele zupełnie z innej perspektywy, pozwalając otrzymać oryginalną i nieco zaskakującą pamiątkę dla wszystkich gości.

Jak wybrać profesjonalnego kamerzystę?

Jeśli decyzja już zapadła i zdecydowaliśmy się na wybór kamerzysty na ślub, kolejnym krokiem jest znalezienie profesjonalisty, która zajmie się nagraniem filmu. Oczywiście poszukiwań nie należy zostawiać na ostatnią chwilę. Trzeba pamiętać, że naprawdę dobrzy kamerzyści na wesele z reguły mają zarezerwowane terminy na kilka miesięcy naprzód.

A na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze osoby, która przygotuje dla nas niepowtarzalny film ślubny? Przede wszystkim, warto wcześniej przejrzeć strony internetowe wytypowanych kamerzystów i zapoznać się ze zrealizowanymi przez nich pracami. Kolejnym krokiem jest spotkanie „na żywo”, w trakcie którego możemy porozmawiać z profesjonalistą, przedstawić własne oczekiwania, a także wysłuchać propozycji.

Pamiętajmy, że dobry kamerzysta na wesele to nie tylko fachowiec w swoim zawodzie, który posługuje się wysokiej jakości sprzętem, ale także osoba dyskretna, dzięki której nie odczujemy obecności kamery. Profesjonalista pod żadnym pozorem nie będzie próbował ustawiać gości ani prosił pary młodej o powtórne wyjście z kościoła czy samochodu.

Dobrze zrealizowany film ze ślubu powinien odbiegać od utrwalonych przez lata stereotypów. Powinien być nie tylko wzruszający, ale także dynamiczny, wolny od nudnych momentów i oczywiście profesjonalnie zmontowany. I co najważniejsze, powinien w niebanalny sposób odzwierciedlać wszystkie emocje, jakie towarzyszą młodej parze w dniu ślubu.