Jak powinno wyglądać filmowanie ślubu i wesela?

Film ze ślubu

Kiedy na palcu kobiety pojawi się pierścionek zaręczynowy, a w sercu mężczyzny wewnętrzna duma, w odpowiedzi na słowo „tak”, jedno jest pewne. Nadszedł czas, aby podjąć decyzję, jak powinien wyglądać wymarzony i długo wyczekiwany dzień ślubu.

W sieci można dzisiaj znaleźć mnóstwo serwisów i portali prześcigających się w kreatywnych pomysłach, mających zapewnić niezwykłość i niepowtarzalność przeżywanych chwil. Starannie dobrana muzyka, pachnące kwiaty, kolorowe konfetti, romantyczne lampiony… wszystko zaplanowane w najdrobniejszych detalach, ale jak zatrzymać tak ulotne wspomnienia na dłużej? Receptą na to pytanie jest profesjonalne filmowanie ślubów.

Film ślubny – jaki wybór mamy na rynku?

Branża wideofilmowania ślubów rozwija się niezwykle dynamicznie i dzisiaj na rynku mamy ogromny wybór ofert dotyczących filmowania wesel. Możemy wybierać spośród tradycyjnych filmów, trwających od trzech do pięciu godzin, poprzez reportaże trwające po kilkadziesiąt minut, aż po nowoczesne kilkuminutowe ślubne teledyski. Ewoluował również sprzęt, jakim posługują się współcześni kamerzyści. W ofercie możemy znaleźć zarówno operatorów ze standardowymi kamerami, jak również zawodowców w swoim fachu, posługujących się kamerami w jakości HD czy zaawansowanymi urządzeniami umożliwiającymi realizację obrazu w technologii 3D.

Oferta na rynku jest niezwykle bogata i każda młoda para z całą pewnością znajdzie coś dla siebie. Trudno jest jednoznacznie wskazać, która z opcji będzie najlepsza. Podobnie, jak
w przypadku wyboru fotografa na ślub, wszystko zależy przede wszystkim od indywidualnych oczekiwań i potrzeb narzeczonych.

Tradycyjne filmy weselne a nowoczesne teledyski ślubne

Wideofilmowanie ślubów to w dużej mierze wciąż tradycyjne filmy weselne, których schemat, w mniemaniu wielu osób, od początku lat dziewięćdziesiątych niewiele się zmienił. Tego typu materiały trwają zazwyczaj od trzech do pięciu godzin, szczegółowo ukazując wszelkie momenty z ceremonii zaślubin i przyjęcia weselnego. Taka opcja jest najtańszą z filmowania na rynku, przez co cieszy się zainteresowaniem wśród par szukających oszczędności. Są jednak i takie osoby, które uważają, że tylko pięciogodzinny film jest w stanie udokumentować najwięcej szczegółów z tego wyjątkowego dnia.

Na szczęście standardowe filmowanie wesel przestaje już być kojarzone wyłącznie z wielogodzinnymi, często nużącymi relacjami filmowymi. W ramach oferty kamerzyści proponują nam także filmy kilkudziesięciominutowe, stanowiące zaprzeczenie wszystkich stereotypów tradycyjnego filmu weselnego. Nie występują w nich długie kadry, filmowiec nie jest reżyserem, a gości podczas zabawy nikt nie ustawia. Taki film się nie nudzi i ogląda się go z przyjemnością, bez konieczności korzystania z opcji przewijania.

Branża filmowania ślubów coraz częściej oferuje także krótkie, trwające kilka minut teledyski, stanowiące ciekawą alternatywę dla tradycyjnego filmu z wesela. Jest to dynamiczna relacja, ukazująca wyłącznie najistotniejsze momenty z dnia ślubu, czyli niejako skrót najważniejszych wydarzeń. Taki materiał może trwać od trzech do maksymalnie piętnastu minut.

Jakość filmu ślubnego – na co zwrócić uwagę?

Poza rodzajem filmu ślubnego, pary młode coraz częściej mogą samodzielnie zadecydować o jakości nagrywanego materiału. Pod tym względem wyróżniamy:

  • filmy ślubne realizowane standardową kamerą,
  • filmy ślubne w jakości HD,
  • filmy nagrywane przy pomocy wysokiej jakości aparatów fotograficznych,
  • reportaże przygotowywane w nowoczesnej technologii trójwymiarowej 3D.

Filmowanie ślubów przy pomocy kamer standardowych odbywa się poprzez rejestrację obrazu na nośnikach analogowych. Tego typu urządzenia zapisują obraz w standardzie telewizyjnym i często widoczne są na nich defekty, dlatego coraz mniej par decyduje się na film nagrany przy użyciu tradycyjnej kamery.

O wiele większą popularnością cieszy się filmowanie wesel w technologii HD oraz w wersji trójwymiarowej. Filmy nagrane w ten sposób charakteryzują się dużą szczegółowością obrazu oraz doskonałą, niemalże fotograficzną głębią kolorów. Niektóre z kamer posiadają wymienne obiektywy, dzięki czemu swoją jakością są zbliżone do lustrzanek posiadających funkcję filmowania.

Jeszcze jedną opcją jest filmowanie ślubów przy użyciu wysokiej jakości aparatów fotograficznych – lustrzanek. Urządzenia te coraz częściej pozwalają otrzymać obraz w rozdzielczości Full HD, ale zachowują swoje kompaktowe wymiary i dużą mobilność, dając możliwość dyskretnego i zarazem kreatywnego rejestrowania obrazu.

Jeszcze do niedawna usługi z zakresu wideofilmowania ślubów były świadczone wyłącznie w jednej, standardowej wersji i nikt nie miał wyboru. Obecnie, każda para młoda może samodzielnie dokonać weryfikacji wśród kamerzystów i zamówić film, który będzie w pełni odpowiadał jej oczekiwaniom.