Film ślubny i z wesela – czy warto zatrudnić kamerzystę?

Kamerzyści z Poznania

Zdjęcia i film ślubny to bez wątpienia najtrwalsze przypomnienie wydarzeń stanowiących jeden z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych momentów w życiu każdego człowieka. Tego typu pamiątki mają za zadanie uchwycić nie tylko przebieg samej uroczystości, ale także jak najlepiej oddać panujący nastrój, atmosferę i emocje towarzyszące młodej parze.

Jeszcze do niedawna kamerzysta na ślub był niemalże standardem, gdyż większość z nas pragnęła mieć uwieczniony każdy moment z ceremonii zaślubin i zabawy weselnej. Obecnie natomiast filmowanie wesel wiele par traktuje jako niepotrzebny wydatek, zamiast tego inwestując np. w profesjonalną sesję plenerową. O ile obecność fotografa jest na ślubie kwestią oczywistą, o tyle zatrudnienie zawodowego operatora już niekoniecznie.

Czy warto inwestować w film z własnego wesela?

Fachowo zmontowany film ślubny to z całą pewnością nieco większy wydatek niż sesja fotograficzna. To głównie z tego powodu wiele par nie decyduje się w ogóle zatrudniać kamerzysty bądź poszukuje tańszych opcji. Bo jaki sens ma wydawanie sporej sumy pieniędzy na trwający kilka godzin reportaż wraz z mszą nagraną z jednej pozycji, ustawianiem gości i pokazywaniem najdrobniejszych szczegółów wesela? To właśnie tak w opinii większości osób jawi się film ślubny, który jednak przecież wcale nie musi tak wyglądać.

Filmowanie ślubów to branża, która na przestrzeni kilku ostatnich lat bardzo dynamicznie się rozwinęła. Za sprawą zaawansowanych technologii i nowoczesnego sprzętu, kamerzyści mają coraz więcej możliwości, dlatego trwające po trzy, cztery czy pięć godzin filmy nie są już standardem. Coraz bardziej popularne stają się kilkudziesięciominutowe reportaże, a nawet kilkuminutowe teledyski ślubne, które stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnego nagrania z wesela.

Warto zaznaczyć, że kamera na weselu nie oznacza już dzisiaj wyłącznie wielkiego pod względem gabarytu sprzętu, przeszkadzającego zarówno młodej parze, jak i zaproszonym przez nią gościom. Teraz doskonałej jakości film ślubny można nagrać przy pomocy niewielkiego aparatu-lustrzanki, którą zresztą posługuje się coraz większa liczba profesjonalnych kamerzystów na ślub.

Cechy profesjonalnego filmu ślubnego

Profesjonalnie nagrany i zmontowany film ślubny to dzieło dobrego kamerzysty. A takim jest nie tylko specjalista w swoim fachu, ale także osoba dysponująca odpowiednim sprzętem
i dyskrecją, dzięki której nie odczujemy obecności kamery na każdym kroku. Zawodowiec z całą pewnością nie będzie ustawiał nas w trakcie nagrywania filmu, nie będzie też prosił o powtórne wyjście z samochodu, itp.

Dobry film ślubny powinien odbiegać od przyjętych przez lata stereotypów. Oznacza to, że wcale nie musi być kilkugodzinną, monotonną relacją, pokazującą najdrobniejsze detale z dnia ślubu. Wprost przeciwnie, może trwać znacznie krócej, zamiast tego ukazując wyjątkowe emocje tego wydarzenia. Proste animacje mogą zostać zastąpione przez perfekcyjnie dobrany podkład muzyczny, a w całość umiejętnie wplecione np. krótkie wywiady z parą młodą czy gośćmi.

Najnowsze trendy w branży filmowania ślubów

Obecnie coraz częściej można zaobserwować tendencję do skracania filmów ślubnych. Nowoczesne nagranie ma formę zbliżoną do reportażu i trwa od kilkunastu minut do maksymalnie półtorej godziny. Jest również znacznie bardziej naturalne, pozbawione dłużyzn i wyreżyserowanych sztucznych momentów. Zawiera najważniejsze chwile z tego niezwykłego dnia.

Krótkie filmy, jakie oferuje nam branża filmowania wesel, są z reguły nieco bardziej kosztowne, ponieważ wymagają większego wysiłku i nakładu pracy. Jeśli jednak zdecydujemy się na wybór profesjonalnego kamerzysty na wesele, efekt bez wątpienia będzie warty swojej ceny.

Niezwykle nowoczesną i zarazem coraz chętniej wybieraną przez pary młode formą filmu ślubnego jest teledysk, trwający zaledwie kilka minut i przedstawiający precyzyjnie dobrany zestaw najważniejszych momentów dnia, dla których tłem jest starannie dobrany podkład muzyczny. Chociaż jest to bardzo krótki materiał, często kosztuje mniej więcej tyle, co nagranie dwu czy trzygodzinnego filmu.

Wszyscy doskonale wiemy, że zarówno ceremonia zaślubin, jak i przyjęcie weselne trwają przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. Jednak wcale nie oznacza to, że film, który przedstawia te wydarzenia, musi ciągnąć się tyle samo. Warto więc ustalić z wynajętym kamerzystą na wesele, jak długie ma być nagranie i jakie elementy ma zawierać. Dzięki temu otrzymamy ciekawą i jedyną w swoim rodzaju pamiątkę, do której z miłą chęcią będziemy wracać przez długie lata.